ساختمان های لوکس با ساندویچ پانل

ساختمان های لوکس با ساندویچ پانل :

منظور از ساختمان های لوکس ، خانه ها ، مراکز اقامتی ، مراکز تفریحی و دیگر اماکنی است که امکانات رفاهی زیادی دارد و به لحاظ کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت آن درجه یک بوده و نتیجتا در کنار راحتی و آسایشی که به همراه دارد ظاهری چشم نواز و مجلل نیز دارد.

در گذشته ساخت یک ساختمان مجلل از آنجا که معمولا مستلزم بکارگیری هنر دست بوده بسیار دشوار و زمان بر بوده است اما امروزه اگر اطلاعات سازنده درمورد مصالح موجود در بازار کامل باشد. قضیه برعکس بوده و انتخاب هایی وجود دارد که اتفاقا علاوه بر زیبایی سهولت استفاده را نیز به همراه دارد . ساندویچ پانل ها یکی از این مصالح هستند که در این مطلب به صورت ویژه روی کاربرد آن ها در ساختمان های لوکس خواهیم پرداخت تا اگر قصد ساخت چنین ساختمانی را دارید از به کارگیری مزایای این دسته از مصالح ساختمانی بازنمانید.

 

قابلیت های ویژه ساندویچ پانل جهت به کارگیری در ساختمان های لوکس:

1_عایق های قوی تری نسبت به مصالح سنتی هستند.

2_در مقابل سایر مصالح سبکتر هستند به همین دلیل در مقابل زلزله ایمن تر هستند.

3_با انتخاب نوع مناسب هنگام اتش سوزی امنیت بیشتری را فراهم میکند.

4_به دلیل کیفیت بالای اجرای اتصالات دوام بیشتری دارند.

5_در برابر رطوبت مقاوم بوده و قابلیت شست و شو دارند.

6_با توجه به رنگ بندی هایی که دارند ظاهر زیبا تری ایجاد کرده و برای خرید جذاب تر هستند.

7_نصب آسانی دارند به این ترتیب صرفه جویی در هزینه و زمان میکند.

8_دربرابر نفوذ حشرات مقاومند.

همانگونه که اشاره شد فضایی آرام و راحت و در کل رفاه ساکنین و استفاده کنندگان یکی از ویژگی های اصلی است که یک ساختمان لوکس باید داشته باشد .اگر یک نگاهی به ویژگی ساندویچ پانل ماموت که در بالا آمده است بیندازیم به راحتی خواهیم فهمید که مواردی نظیر عایق صوتی و عایق حرارت بودن و تنوع رنگ و دوامی که دارند ساندویچ پانل را به یک انتخاب عالی برای استفاده در ساختمان های لوکس تبدیل میکند چه برای ساخت دیوار و تیغه و چه برای استفاده در سقف.

 

کاربرد ساندویچ پانل در قسمت های مختلف یک ساختمان:

از ساندویچ پانل ها به طور کلی برای پارتیشن بندی داخلی و سقف کاذب و پوشش دیوار خارجی و پوشش دیوار داخلی و سقف خارجی استفاده میشود. از آنجا که ساختمان های لوکس نقشه و طراحی داخلی به خصوصی دارند و عموما نیاز زیادی به کشیدن تیغه و سقف کاذب و نیز زیبا سازی سقف دیوار است جهت سهولت انجام کار و صرف وقت و هزینه کمتر بهتر است از ساندویچ پانل جایگزین مصالحی همچون آجر شود.

قابلیت مخفی کردن تاسیسات در پانل های سقفی بر زیبایی ساختمان خواهد افزود ضمن اینکه جهت تعمیر و نگهداری از تاسیسات دیگر نیازی به تخریب و بازسازی وجود ندارد.

قابلیت اجرای نورپردازی نیز از دیگر مزایای مهم استفاده از ساندویچ پانل برای ساخت سقف است که زیبا و مجلل کردن ساختمان را برای طراحان آسانتر کرده و انتخاب های بیشتری در اختیار آنها قرار میدهد.

1_استفاده مستقیم در ساندویچ پانل در ساخت ساختمان.

2_استفاده از سازه های پیش ساخته که با استفاده از ساندویچ پانل ها ساخته شده اند.

3_استفاده از ساندویچ پانل های دیواری برای نما سازی داخلی و خارجی ساختمان.

4_ استفاده از ساندویچ پانل ها برای بازسازی ساختمان های لوکس قدیمی.

5_استفاده از پانل های سقفی و اجرای انواع نورپردازی های خاص در سقف.

 

سازه های پیش ساخته با استفاده از ساندویچ پانل ها:

منظور از ساختمان های پیش ساخته ساختمانی است که قسمت و قطعات مختلف آن در خارج از مکان مورد نظر ساخته شده و سپس فقط برای نصب به مکان انتقال می یابد . این قطعات با مصالح و به شیوه های متفاوتی ساخته میشوند و بر این اساس انواع بسیاری از پیش ساخته ها وجود دارند . در این میان ساختمان های پیش ساخته 3 بعدی پیش ساخته هایی هستند که تنها با استفاده از ساندویچ پانل ها تولید میشوند.

پانل های پیش ساخته شامل 2 شبکه مش جوش شده میباشند که یک عایق در بین آن ها قرار گرفته و توسط المان های خرپایی به هم وصل میشوند که پس از نصب با بتن شاتکریت میشوند.

پانل های ساخته شده به روش بالا هم میتوانند به عنوان دیوار باربر مورد استفاده قرار گیرند و هم به عنوان دیوار جدا کننده یا همان تیغه در فضای معماری ساختمان پانل سقف نیز اماده میشود و روی پانل های دیوار نصب میگردد و با ارماتورهای انتظار مهار میگردند.

پس از اجرای پی این سازه ها آرماتورهای انتظار در محل قرارگیری دیوارها تعبیه میشوند و پانل های دیوار را به پی مهار مینماید. لوله های تاسیساتی و برق در فاصله بین شبکه مش و لایه عایق نصب میشوند.

با توجه به مقدمه بالا در استفاده از ساندویچ پانل به صورت پیش ساخته میتوان به مزایای استفاده از آن در ساختمان های لوکس و مجلل بیشتر پی برد به این صورت که هم میتوان در بخش هایی از ساختمان از آن ها استفاده نمود و یا حتی مثلا یک ویلای لوکس اما کوچک را کلا با استفاده از ساندویچ پانل ساخت.

 

نماسازی لوکس با استفاده از ساندویچ پانل:

نمای یک ساختمان و زیبایی آن را نمیتوان کم اهمیت دانست این مسئله به خصوص برای ساختمان های لوکس بسیار مهم بوده و در واقع یکی از وجه تمایز های اساسی آن ها با سایر ساختمان ها میباشد. از ساندویچ پانل های دیواری میتوان برای نماسازی نمای داخل و یا نمای بیرون ساختمان استفاده نمود . جنس و درواقع طرح و رنگ بندی پانل های نما بسیار متنوع است که برخی از آنها رواج بیشتری دارند و بعضی دارای طرح و رنگی خاص و کمیاب تر هستند . برای ایجاد طرحی مجلل تر و زیبا توصیه میشود از نمونه های خاصی که فضایی چشم نواز ایجاد کرده و کیفیت بالا و قابلیت هایی نظیر نسوز بودن دارند استفاده شوند.

 

پانل های ضد زلزله:

امروزه یکی از دغدغه های بشر زلزله و زمین لرزه میباشد و هرروز هم بر این نگرانی افزوده میشود، با این همه جمعیت و ساخت و سازهای غیر استاندارد وجود چنین دغدغه هایی غیر منطقی نیست چون تقریبا همه ساختمان ها غیر اصولی ساخته میشود و خیلی ها توصیه های ایمنی ساختمان را نادیده میگیرند اما باز هم بعضی افراد وجود دارند که طبق استاندارد های جهانی کار میکنند و هدف ها ایمن سازی ساختمان ها میباشد.

ساندویچ پانل دیواری این قابلیت را دارند که در برابر تشعشعات زلزله و ضربات محکم از خود مقاومت نشان دهد . متریال تشکیل دهنده پانل ضد زلزله به هیچ عنوان از مصالح سنگی و سیمانی ساخته نشده اند و به همین خاطر است که هیچ عکس العملی را از خود نشان نمیدهد در ساخت پانل ضد زلزله از یونولیت نسوز و یا پلی یورتان استفاده میشود که وزن بسیار سبکی را دارد علاوه بر این به قدرت مقاومت و ایستایی دارد که به هیچ عنوان دچار آسیب دیدگی نمیشود و لرزش های متداول هم تاثیری روی آن ندارد.

 

ویژگی پانل ضد زلزله:

پانل ضد زلزله علاوه بر خاصیت ضد زمین لرزه بودن عایق هم میباشد . هزینه به کارگیری این پانل ها بسیار مقرون به صرفه میباشد و جزو دسته سازه های سبک قرار میگیرد .وقتی که زمین لرزه رخ میدهد تمامی سازه ها و مصالح بر اثر تشعشعات میریزند و به صورت یک آوار در می آیند اما پنل های ضد زلزله اینگونه نیستند و اصلا چنین اتفاقی برای آن ها نمی افتد چون این پانل ها به صورت تایل های مسطح و بلند هستند که هیچ وزنی ندارند و حتی اگر هزار عدد از این پانل ها روی یک فرد آوار شود باز هم فرد دچار آسیب دیدگی نمیشود چون اصلا وزن خاصی ندارد . علاوه بر این پانل های ضد زلزله خیلی ارزان قیمت هستند و سازندگان بهانه این را ندارند که به دلیل قیمت بالا از آن استفاده نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *